آموزش ماساژ دست

آموزش ماساژ دست برای رفع خستگی

ماساژ دست یکی از بهترین روش ها برای رفع خستگی و گرفتگی مفاصل و عضلات دست است که به شما کمک می کند عضلاتتان را به سرعت ریکاوری کنید.

اگر انقدر وقت ندارید که برای ماساژ دست یک ماساژور استخدام کنید و یا قصد ندارید برای آن هزینه زیادی کنید بهترین پیشنهاد برای شما این است که خودتان یا یکی از نزدیکانتان ماساژ دست را یاد بگیرد.

با صرف ۵ دقیقه از وقتتان و مطالعه این مقاله می توانید به رفع خستگی کف دست ، ساعد و آرنجتان بپردازید و گرفتگی عضلات دستتان را برطرف کنید. در ادامه با آموزش ماساژ دست برای رفع خستگی به همراه تصویر همراه باشید.

آموزش ماساژ دست

ماساژ دست با روغن

آموزش ماساژ ماساژ دست

استفاده از روغن مناسب برای ماساژ دست

در مرحله ی اول برای شروع ماساژ دست شما باید یک محیط آرام و راحت فراهم کنید و در آنجا در حالت دراز کش و یا نشسته قرار بگیرید.

برای اینکه کیفیت ماساژ دست بالاتر برود پیشنهاد می کنیم که از روغن ماساژ یا مرطوب کننده های مخصوص استفاده کنید. بهترین روغن برای ماساژ دست روغن زیتون است که هم خواص آرامش بخشی دارد و همچنین در دسترس عموم مردم است.

در صورتی که از کرم های مرطوب کننده برای ماساژ دست استفاده کنید ممکن است تا انتهای ماساژ مجبور شوید چندین مرتبه از ان ها استفاده کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که به دنبال روغن های طبیعی باشید که فواید بیشتری دارند

 • روغن جوجوبا باعث لطافت پوست می شود
 • آلوئه ورا پوست شما را آبرسانی می کند
 • روغن بادام پوست شما را کاملاً مرطوب می کند. با این حال ، افرادی که به بادام آلرژی دارند باید از استفاده از این روغن اجتناب کنند.

فراهم کردن محیطی راحت برای ماساژ

برای اینکه از ماساژ دست لذت کامل را ببرید و در آرامش باشید بسیار مهم است که فضایی که در نظر می گیرید به چه صورت است. اگر بر روی زمین یا تخت دراز می کشید بهتر است که زیرتان یک حوله راحت و نرم پهن کنید تا علاوه بر افزایش راحتی مانع از ریختن روغن بر روی زمین یا تخت شود.

پخش یک موسیقی ملایم و آرامش بخش به همراه عود می تواند فضا را تلطیف کند.

 • تهیه یک فنجان چای داغ یا قهوه
 • تهیه یک صندلی یا تخت نرم و راحت
 • سعی کنید قسمت های دیگر بدن را با پتو بپوشانید
درد در دست

آموزش ماساژ دست

تتشخیص قسمت های دردناک دست

برای اینکه بهتر بتوانید موقعیت گرفتگی دست را مشخص کنید بهتر است که از شخص بخواهید به شما بگویید دقیقا در چه نقاطی بیشتر احساس درد می کند. در صورتی که با فشردن دست دچار درد شدند به آن ها بگویید که به شما اطلاع دهند. زیرا در غیر این صورت ممکن است باعث کبودی دست شوید.

در صورتی که میخواهید خودتان، خودتان را ماساژ دهید باید بیشتر مراقب نقاط دردناک باشید تا به آن ها آسیب وارد نکنید.

گرم کردن دست با مالش

گرم کردن دست با مالش

گرم کردن دست با مالش

برای اینکه دست را برای ماساژ آماده کنید ابتدا لازم است که دست را به روغن ماساژ آغشته کنید و سپس با حرکات مالش و سایش دست را گرم کنید. در صورتی جراحت یا جای زخمی بر روی دست مشاهده کردید ماساژ را ادامه ندهید زیرا ممکن است باعث عفونت زخم شوید.

محیط مالش و گرم کردن دست را تا مچ و ساعد ادامه دهید و سپس دوباره به سمت جایگاه اولیه بازگردید.

آموزش ماساژ مچ دست

ماساژ مچ دست

ماساژ مچ دست

برای ماساژ مچ دست کف دست را بر روی زمین بگذرید و سپس دست شخص را با دو دستتان بگیرید و سپس با انگشتان شست فشار دهید تا به مچ دست برسید. برای تاثیر گذاری بیشتر مچ را به سمت بالا و پایین خم و راست کنید.

سپس مچ دست را بچرخانید و با انگشت شست قسمت رویه دست شخص را فشار دهید. در صورتی که در هنگام ماساژ مچ دست درد شدیدی احساس کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

آموزش ماساژ پشت دست

آموزش ماساژ پشت دست

ماساژ پشت دست

دست شخص را بچرخانید و سپس با کمک انگشتان شست، پشت دست را از قسمت بالا و مچ شروع به مالش کنید. شخص باید تمام انگشتان شما را بر روی دستش احساس کند و توسط آن های فشار به سمت پایین (انگشتان) وارد شود. توجه ویژه ای به تاندون های میان استخوان های دست داشته باشید معمولا درد در این قسمت ها وجود دارد و با فشار بسیار شدید این قسمت های ممکن است سبب رنجش ماساژ گیرنده شوید.

پست پشت دست بسیار نازک است پس بهتر است آن را به خوبی با روغن ماساژ پوشش دهید تا از بروز ناراحتی جلوگیری کنید.

ماساژ انگشتان دست

برای ماساژ انگشتان دست از انگشت کوچک شروع کنید و به ترتیب پیش بروید تا به انگشت اشاره و شست برسید. قسمت ابتدایی (پایه انگشت) را می توانید بین دو انگشتان قرار دهید و سپس آن را بمالید و سپس به سمت نوک انگشتان بروید.

ماساژ ابتدا تا انتهای انگشت می تواند به صورت کششی نیز باشد، در صورتی که دست به صورت کامل به روغن آغشته شده باشد بهتر می توان انگشتان را ماساژ داد.

برای ماساژ تاندون های میان استخوان دست می توانید به کمک انگشت شست و اشاره آن را بفشارید تا تنش ها از روی آن برداشته شود. (چند مرتبه فشار می تواند کار ساز باشد)

توجه به مفاصل دست بسیار مهم است به خصوص اگر شخص درد در مفاصلش دارد.

شما می توانید ماساژ این قسمت را به صورت ملایم انجام دهید تا تنش های به صورت کامل برطرف شوند.

آموزش ماساژ کف دست

ماساژ کف دست

آموزش ماساژ کف دست

برای ماساژ کف دست می توانید مانند تصویر بالا عمل کنید و انگشتان شست را روی قسمت زیری مچ (قسمت گوشتی کف دست) قرار دهید و سپس با فشار به سمت پایین (به سمت انگشتان) بکشید سپس دوباره با حالت چرخش به سمت بالا برگردید و این حرکت را تکرار کنید.

شما می توانید قسمت میانی کف دست را با حرکات دورانی ماساژ دهید، کف دست بیشترین میزان عضلات و تاندون ها را دارد، برای ماساژ این قسمت باید انرژی بیشتری صرف کنید تا خستگی و گرفتگی به صورت کامل برطرف شود.

رفع گرفتگی عضلات دست

رفع گرفتگی عضلات دست

ماساژ قسمت های دردناک دست

برای ماساژ قسمت های دردناک دست بهتر از ضربات دقیق و با فشار کم استفاده کنید. می توانید از تکنیک های مالش و سایش دست به آن قسمت دردناک نیز استفاده کنید. حتی شما می توانید از نیشگون هایی با فشار کم استفاده کنید تا فشار و تنش از روی آن قسمت از دست برداشته شود.

با این حال توجه داشته باشید که هدف این نیست که شخص احساس درد و ناراحتی کند پس در فشار هایتان با دقت عمل کنید.

با حرکات سبک و ملایم شروع کنید و در ادامه ماساژ فشار بیشتری وارد کنید. این استراتژی به شما این امکان را می دهد که فشار مناسب را بر روی نقاط دردناک بدون اینکه شخص اذیت شود وارد کنید.

دست ها را تمیز کنید

برای تمیز کردن دست می توانید از یک حوله گرم استفاده کنید و روغن و موادی که بر روی دست قرار داده اید به صورت کامل پاک کنید. البته بهتر است اجازه بدهید که مواد مغذی موجود در روغن یا کرم مرطوب کننده به صورت کامل جذب پوست شود و سپس آن را با آب شست و شو دهید.

ماساژ دست دیگر

توجه داشته باشید که در ماساژ دست شما ابتدا باید یکی از دست ها را به صورت کامل ماساژ دهید و سپس به سراغ دست دیگر بروید. البته این نکته در ماساژ پا نیز باید رعایت شود و فقط مختص به ماساژ دست ها نیست.

آموزش ماساژ آرنج

آموزش ماساژ آرنج

تکنیک های حرفه ای برای ماساژ دست

آموزش ماساژ آرنج

آرنج یکی از اصلی ترین قسمت های دست است که منبع بسیار از درد های مچ و گرفتی هاست. برای ماساژ آرنج شما می توانید از انگشت شست برای انجام حرکات دایره ای و کوچک در اطراف استخوان آرنج استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که اطراف آرنج را ماساژ دهید ، اما بیشتر توجهتان را بر روی قسمت داخلی آرنج که محل اصلی تاندون هاست معطوف کنید.

آموزش ماساژ ساعد با توپ

آموزش ماساژ ساعد با توپ

آموزش ماساژ ساعد

برای ماساژ ساعد می توانید از کف دست یا یک غلطک برای ماساژ استفاده کنید. شما می توانید با غلطک یا یک توپ تنیس بر روی ساعدتان بکشید و این کار را به صورت رفت و برگشت با فشار انجام دهید.

یک توپ تنیس را در راستای ساعدتان قرار دهید و سپس آن را با دست گرفت و با فشار بر روی دستتان بچرخانید تا تاندون های کشیده شده از آرنج تا مچ را ماساژ دهید. این کار می تواند به کاهش درد مچ دست نیز کمک کند.

ابزار ماساژ دست

ابزار ماساژ دست

استفاده از لوازم و وسایل ماساژ

به منظور اینکه بتوانید به صورت حرفه ای به ماساژ قسمت های مختلف دستتان بپردازید می توانید یک ابزار ماساژ مخصوص مالش دست خریداری کنید.

پس از ماساژ دادن دست با نوک انگشتان ، می توانید از یک ابزار ماساژ برای فشار وارد کردن به نقاط دردناک دستتان استفاده کنید. وسایل مخصوص ماساژ زیادی وجود دارد که از آن ها می توان برای ماساژ دست نیز استفاه کرد. اکثر این ابزار از جنس پلاستیکی یا فلزی هستند و دارای برجستگی هایی هستند که به کمک آن ها می توانید تنش های موجود در بدن را از بین ببرید. این برجستگی ها می توانند به عضلات دردناک فشار وارد کنند تا گره ها برطرف شوند. خوبی این وسایل این است که نحوه استفاد از آن ها بر روی وسیله درج شده است.

شما می توانید ابزار و وسایل مخصوص ماساژ دست و قسمت دیگر بدن را از فروشگاه اینترنتی ماساژ باما تهیه کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

کشش دست بهترین روش برای رفع گرفتگی و خستگی

یکی از راحت ترین روش ها برای رفع گرفتگی و خستگی عضلات دست (کف دست، ساعد، مچ پشت دست و انگشتان) کشش وارد کردن به آن هاست.

 • برخی از بهترین روش ها برای کشش دست شامل موارد زیر می شود :
 • انگشتان خود را به مدت پنج ثانیه تا جایی که می توانید باز کنید
 • انگشتان خود را در یک مشت گره کنید
 • با احتیاط انگشت شست خود را به عقب به سمت مچ دست بکشید
 • نوک انگشتان را به آرامی به سمت بازو فشار دهید

منبع : https://www.wikihow.com/Massage-Hands

 

 

دیدگاه‌ها (3)

 1. میترا صدفی

  سلام ،
  خواستم تشکر کنم واقعا چند روز که دست درد شدید دارم و خب توی اینترنت سرچ کردم ماساژ دست برای رفع خستگی سایت شما رو اورد.
  خیلییی کاملا خوب توضیح دادید ممنننون

 2. نیما صادقی

  توی مقالتون نوشتید ابزار ماساژ برای ماساژ دست ، می شه معرفی کنید دقیقا چه وسایلی برای ماساژ دست خوبه ممنون

 3. سینا مرادی

  اون تکنیک توپ تنیس برای ماساژ دست رو امتحان کردم واقعا فوق العاده بود حتما پیشنهاد می کنم که شما هم امتحان کنید.
  دمتون گرم واقعا خستگی دستم در اومد من که کارم با کامپیوتره واقعا یه همچین چیزی لازم داشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *