آموزش ماساژ سوئدی

آموزش ماساژ سوئدی با تکنیکهای ساده + فیلم ماساژ سوئدی

آموزش تکنیکهای ماساژ سوئدی به ساده ترین روش ممکن به شما عزیزان یکی از اهداف ما در این مقاله است و علاوه بر آن قصد داریم شما را با خواص و فواید ماساژ سوئدی بیشتر آشنا کنیم. اگر شما نیز قصد یادگیری ماساژ سوئدی را دارید با مطالعه ی این مطلب و دیدن فیلم آموزش ماساژ سوئدی که در انتهای مطلب برای شما قرار داده ایم می توانید در زمان نسبتا کوتاهی اطلاعات خوبی از این سبک کسب کنید و بتوانید مثل یک ماساژور حرفه ای اطرافیانتان را ماساژ دهید.

آموزش ماساژ سوئدی

مقاله ی ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی چیست؟

اصطلاح “ماساژ سوئدی” به مجموعه ای از تکنیک های مختلف گفته می شود که با فشار دادن عضلات و مالش دادن آن ها در جهت بازگشت خون به قلب، موجب ریلکسی آن ها می شوند.

تاریخچه ی ماساژ سوئدی

بر خلاف انرژی درمانی که در ماساژ به سبک آسیایی رایج تر است ماساژ سوئدی مبتنی بر مفاهیم آناتومی و فیزیولوژی غربی است. در اوایل قرن نوزدهم ، فیزیولوژیست سوئدی ، پر هنریک لینگ در دانشگاه استکهلم ، سیستمی به نام “ژیمناستیک پزشکی” ایجاد کرد که شامل انجام حرکات خاصی توسط یک درمانگر بود. این روش در اروپا به “حرکات سوئدی” و در آمریکا به “درمان حرکتی سوئدی” معروف شد. یوهان جورج مزگر پزشک هلندی اصطلاحات فرانسوی سیستم ماساژ سوئدی امروزی را انتخاب کرد.

آموزش ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی رایج ترین و مشهور ترین ماساژ در غرب به شمار می رود و جز سبک های مادر به حساب می آید و سبک های ماساژ ورزشی، ماساژ بافت عمیق و سایر سبک ها را شامل می شود. این نوع ماساژ موجب افزایش جریان اکسیژن در خون و کاهش استرس می شود در نتیجه برای داشتن زندگی سالم توصیه می شود.  اگر اولین بار است که می‌خواهید از ماساژ استفاده کنید، ماساژ سوئدی گزینه خوبی برای شما می باشد.

بیشتر افراد از ماساژ سوئدی یا ماساژ بافت عمیق با مدت زمان ۵۰ تا ۶۰ دقیقه استفاده می کنند ولی ماساژ ۷۵ تا ۹۰ دقیقه‌ای زمان بیشتری به تراپیست (ماساژور درمانگر) می دهد تا بر روی بافت ماهیچه ای کار کند و نتایج بهتری را بدست آورد. ماساژ سوئدی بسته به شخص تراپیست و نتیجه ای که می‌خواهد بدست بیاورد میتواند آرام و ملایم یا نیرومند و قوی باشد.

تکنیک های ماساژ سوئدی

اگر می‌خواهید بر روی قسمت های عمیق تر کار کنید و تحمل اعمال فشار بیشتر برای رهایی از درد های مزمن عضلانی را دارید، بهتر است از ماساژ عمیق (deep tissue) استفاده کنید که  نوع دیگری از ماساژ سوئدی است. چنانچه برای بهبود درد از ماساژ استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد چند جلسه برای ماساژ مراجعه کنید تا نتیجه دلخواه بدست آید. ماساژ سوئدی و دیگر انواع ماساژ های درمانی توسط ماساژور های دوره دیده و دارای گواهی انجام می شوند.

ماساژ سوئدی چیست

ماساژ سوئدی چگونه انجام می شود ؟

در اکثر سبک های ماساژ سوئدی، ماساژ درمانگر بدن شخص را با روغن ماساژ چرب می کند و حرکات مختلفی را انجام می دهد که شامل تکنیک های سنتی مثل: مالش های طولانی بدن (Long strokes)، ورز دادن (Kneading)، کشیدن (Friction)، ضربه زدن (percussion)، لرزاندن (vibration) و تکان دادن (Shaking) می شود.

انواع تکنیک های ماساژ سوئدی

نوازش پوست به همراه فشار

تکنیک Effleurage، strok که شامل مالش دادن ملایم با کف دست، انگشت شست یا نوک انگشتان دست می شود یکی از اصلی ترین تکنیک های ماساژ به شمار می رود با انجام این روش شما می توانید به ماساژ گیرنده حس آرامش را القا کنید و بدن شخص را وارد حالت ریلکس کنید.

گرفتن و رها کردن

تکنیک گرفتن و رها کردن یا Petrissage Kneading با حرکات ورز دادن با دست ها و انگشتان همراه است شما با این تکنیک می تواند به عضلات عمیق بدن دسترسی پیدا کنید و به راحتی خستگی و فشار را از روی آن ها بردارید.

کشیدن دست بر روی بدن

تکنیک کشیدن و حرکت دادن دست بر روی بدن که به Friction نیز معروف است با اعمال فشار و حرکات چرخشی با کف دستان بر روی بدن سبب رفع گرفتکی و خستگی می شود و یکی از تکنیک های موثر ماساژ سوئدی به حساب می آید.

لرزش وارد کردن

روش لرزش وارد کردن که به Vibration نیز معروف است با ایجاد حرکات نوسانی بر روی بدن و تکان دادن آن سبب رفع تنش ها و کسب آرامش می شود.

تکنیک ضربه زدن

تکنینک ضربه زدن یا Hacking از این حرکات عضلات را گرم می‌کنند و گرفتگی عضلات و گره های عضلانی و چسبندگی ها را آزاد می‌کنند. ماساژ سوئدی موجب آرامش می شود و فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما قبل از ماساژ، تراپیست باید در مورد هرگونه آسیب یا شرایطی که لازم است در باره آن بداند سوال کند.

نکات مهم ماساژ سوئدی

نکات مهم ماساژ سوئدی

چه نکاتی را ماساژور شما باید بداند

چیز هایی که شما باید به تراپیست بگویید شامل نواحی گرفتگی و درد، حساسیت (آلرژی) و شرایطی مانند بارداری است. همچنین اگر ترجیح خاصی برای استفاده از فشار کم یا زیاد دارید می توانید آن را بیان کنید.

بعد از صحبت کردن تراپیست در مورد نحوه دراز کشیدن روی میز ماساژ که صورت بالا باشد یا پایین و… به شما آموزش می دهد و سپس اتاق را ترک می کند. تراپیست قبل از ورود دوباره به اتاق در میزند یا سوال می کند که آیا آماده هستید یا خیر.

خواص ماساژ سوئدی برای بدن

خواص ماساژ سوئدی برای بدن

خواص ماساژ سوئدی

حتی اگر یک بار از ماساژ سوئدی استفاده کنید سیستم عصبی شما آرام می شود و احساس آرامش و تندرستی می کنید. ماساژ سوئدی برای کاهش اضطراب و تنش بدن و افسرگی مفید است.

ماساژ سوئدی گردش خون را بهبود می بخشد و با افزایش جریان اکسیژن در ماهیچه ها باعث می شود احساس پر انرژی بودن بکنید. به علاوه سیستم لنفاوی که مسئول حمل مواد زاید بدن است را تحریک می کند یعنی اینکه خیلی سریع‌تر به مواد مفید و مضر بدن رسیدگی می شود.

اگر دچار گرفتگی عضلانی و اسپاسم هستید ، ماساژ سوئدی با تمرکز بر روی مناطق درد شما می تواند به تسکین این درد ها کمک کند. ماساژ درمانی همچنین می تواند در مدیریت درد در شرایطی مانند ورم مفاصل و سیاتیک کمک کننده باشد.

اگر تب ، عفونت، التهاب ، پوکی استخوان و سایر شرایط پزشکی را دارید – حداقل بدون مشورت با پزشک خود – ماساژ ایده خوبی برای شما نیست و بهتر است در صورت بیماری ماساژ داده نشوید. اگر در مورد اینکه آیا ماساژ برای شما مناسب است یا خیر ، شک دارید ، قبل از رزرو ماساژ سوئدی با یک پزشک متخصص صحبت کنید.

پوشیدن لباس در ماساژ سوئدی ؟!

در طول ماساژ سوئدی شما معمولا برهنه هستید و بدن خود را با حوله می پوشانید. تراپیست تنها پوشش قسمت هایی را که میخواهد روی آن ها کار کند را بر می دارد به این تکنیک draping می گویند. اگر برهنه شدن باعث می شود احساس راحتی نکنید می توانید لباس های زیر خود را نگه دارید کاری که بسیاری از تازه وارد ها انجام می دهند.

حالت دراز کشیدن در ماساژ

ماساژ معمولا با دراز کشیدن به شکم و قرار گرفتن سر به حالتی که صورت رو به پایین باشد و سر یک حالت u شکل بگیرد شروع می شود. در این حالت ستون مهره ها در وضعیت طبیعی قرار دارد. ماساژ درمانگر به آرامی کار را با ماساژ دادن کمر شما شروع می کند و از تکنیک های مختلفی نظیر effleurage, kneading, friction stretching, tapping که بالاتر در مورد آن ها توضیح دادیم استفاده می کند.

نحوه دراز کشیدن برای ماساژ

نحوه دراز کشیدن برای ماساژ

زمانی که ماساژ کمر تمام شد کار را با ماساژ پشت پاها ادامه می دهیم سپس حوله ها ار بلند می‌کند و به شما نگاه نمی‌کند تا راحت باشید و از شما می خواهند که به پشت دراز بکشید. بدن شما را دوباره با حوله می پوشاند سپس قسمت جلویی پاها، بازو ها، و گردن و شانه ها را ماساژ می دهد.

بعضی تراپیست ها مراحل را به ترتیب دیگری انجام می دهند و روش ها و تکنیک های خاص خود را دارند. اگر فقط ۵۰ دقیقه زمان داشته باشید می توانید از تراپیست بخواهید که زمان بیشتری را برای یک نقطه خاص بگذارد. اگر فشار خیلی کم یا خیلی زیاد باشد می توانید صحبت کنید و از تراپیست بخواهید که آن را تنظیم کند

قیمت ماساژ سوئدی متفاوت است یکی از دلایل این تفاوت ها به نوع مرکز ماساژ آن ها بر می گردد که آیا با ماساژور های حرفه ای همکاری می کنند یا خیر البته توجه داشته باشید که قیمت بالا لزوما به معنای کیفیت بالاتر نیست.

تفاوت ماساژ سوئدی و بافت عمیق

در حالی که بیشتر افراد شکل های مختلف ماساژ سوئدی را می پسندند، اما ماساژ عمقی بهترین گزینه برای آسیب‌های کوچک عضلانی و درد های مزمن است اما این تنها تفاوت این دو نوع ماساژ نمی باشد.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق یا دیپ تیشو

ماساژ دیپ تیشو یا بافت عمیق همان طور که از نامش پیداست، بر روی بافت های عمیق تر عضلانی تمرکز می کند. ماساژ تراپیست هایی که ماساژ عمقی را ارائه می دهند فشار قوی و مدامی را به عضله وارد می کنند تا زمانی که عضله آن ها را به عقب میراند و ریلکس می شود  و گرفتگی های عمقی عضلات رها می شود.

ماساژ عمقی برای درمان آسیب های  ورزشی، درد های مربوط به ژست بد بدن (مثلا بد نشستن طولانی مدت روی صندلی) و اسپاسم های مزمن بهتر از ماساژ سوئدی است. اما در مجموع ماساژ سوئدی جامع تر و آرامش بخش تر است.

در آخر باید بگوییم که ماساژ سوئدی نه تنها احساس فوق العاده خوبی به شخص می دهد بلکه آرامش بخش و تقویت کننده است. این نوع ماساژ بر اعصاب، ماهیچه ها، غدد و گردش خون اثر می گذارد و سلامت عمومی بدن را ارتقا می دهد

. ماساژ به بافت کمک می‌کند تا خودش را از مواد مضری مثل لاکتیک اسید، اوریک اسید و دیگر متابولیت های زائد پاک کند و زمان بهبودی دردهای عضلانی را کاهش می دهد. ماساژ سوئدی به کاهش استرس روانی و جسمی کمک می کند و معمولا برای مدیریت استرس پیشنهاد می‌شود. این ماساژ همچنین کاربرد های پزشکی زیادی دارد.

اگر مقاله‌ی آموزش ماساژ سوئدی برای شما مفید بود و از آن چیز های جدید یاد گرفتید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز از خواص و فواید ماساژ سوئدی بهره مند شوند.

فیلم آموزش ماساژ سوئدی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *