آموزش ماساژ نوزاد

آموزش کامل ماساژ نوزاد به همراه تصویر

ماساژ یکی از روش های فوق العاده برای به آرامش رسیدن جسم و روح است و تفاوتی ندارد که شخص سن بالایی دارد یا تازه متولد شده است. همه ی افراد با هر سن و سالی از ماساژ لذت می برند، فوایدی که این هنر برای بدن دارد باعث می شود شخص را از بسیار از درمان ها بی نیاز کند. ماساژ نوزاد یا کودکان، چند دهه ای است که مردم متوجه شده اند که می توانند با ماساژ به رشد و سلامت هرچه بیشتر فرزندان خود کمک کنند و همین موضوع باعث شده است که بازار ماساژ برای سنین پایین بسیار داغ شود.

آموزش ماساژ نوزاد

آموزش ماساژ نوزاد

ماساژ کودکان چیست ؟

در فرهنگ ها و تمدن های مختلف از قدیم الایام ماساژ کودکان جایگاه ویژه ای داشته است. ماساژ نوزاد یکی از بهترین روش ها برای افزایش جریان خون در بدن اوست و فواید بسیار زیادی دارد که در ادامه به برررسی برخی از آن های می پردازیم.

فواید ماساژ نوزادان و کودکان

 • رشد سریع تر کودک
 • شادابی و سرحالی بیشتر
 • ابراز حس عشق و علاقه شما به کودک
 • خواب راحت تر
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • افزایش استحکام استخوان ها
 • تقویت عضلات بدن
 • بهود گردش خون در تمام قسمت های بدن
 • افزایش انعطاف بدن
 • بهبود کارکرد دستگاه گوارشی
 • مفید برای رفع یبوست

در صورتی که شما کودکتان را به صورت اصولی ماساژ دهید کمک می کنید رشد او سریع تر صورت بگیرد و کودکی قوی و سرحال تر داشته باشید و فرزندتان از مزایایی که در بالا ذکر کردیم بهره مند شود.

مرکز ماساژ کودکان

یکی از راه هایی که شما می توانید به صورت حرفه ای کودک یا نوزادتان را ماساژ دهید مراجعه به مراکز ماساژ کودکان و دریافت خدمات ماساژ از این مکان هاست. این مراکز که به صورت تخصصی به کودکان خدمات ارائه می کنند می توانند انتخاب خوبی برای شما که کودک تازه متولد شده دارید باشند.

اما اگر ماساژ در منزل را برای فرزندتان انتخاب کرده اید و می خواهید خودتان او را ماساژ دهید پیش از هر چیزی باید یکسری اطلاعات اولیه داشته باشید.

نکاتی در رابطه با ماساژ نوزاد و کودک

پیش از ماساژ نوزاد شما باید یکسری نکات اولیه را بدانید و آن ها را رعایت کنید زیرا بدن نوزادان تازه متولد شده یا حتی کودکان 5 ماهه بسیار حساس است و اگر شما ماساژ را به صورت غیر اصولی انجام دهید ممکن است سبب ناخوشنودی فرزندتان شوید.

پیش از هر چیز ابتدا باید کودک را به یک مکان آرام و به دور از شلوغی و سر و صدا ببرید تا احساس آرامش به او دست دهد تا بتوانید فرایند ماساژ را شروع کنید.

کودکان را چه زمانی ماساژ بدهیم

ماساژ شکم کودک

ماساژ شکم کودک

ماساژ نباید بلافاصله پس از غذا خوردن صورت بگیرد زیرا ممکن است باعث استفراغ کردن فرزند شما شود. همچنین توجه داشته باشید که با معده ی خالی هم کودکتان را ماساژ ندهید زیر امکان اذیت شدن او وجود دارد. بهترین زمان برای ماساژ چند ساعت بعد از غذا خوردن است، زیرا غذا در بدن بچه هضم شده و در این حالت ماساژ باعث فشار به بدن نمی شود.

مکان راحتی برای ماساژ نوزادتان فراهم کنید

اگر کودک شما تازه متولد شده است و وزن کمی دارد می توانید خودتان بر روی زمین بنشینید و فرزندتان را بر روی پایتان قرار دهید و شروع به ماساژ کنید. در صورتی که این کار برای شما سخت است می توانید او را بر روی یک میز قرار دهید البته توجه داشته باشید که روی میز حتما یک حوله ی نرم ترجیحا دولایه قرار دهید تا نوزادتان کاملا راحت باشد. روش اول انتخاب بهتری است زیرا هنگامی که کودک در آغوش شماست احساس آرامش بیشتری دارد و کمتر شلوغ می کند.

حوله ی ماساژ

حوله ی ماساژ

زمان مناسب برای ماساژ نوزاد

برای ماساژ کودکان زمان خاصی وجود ندارد و شما می توانید از بدو تولد هم شروع به ماساژ فرزندتان کنید. اما نکته ای که وجود دارد این است که باید به تناسب وزن و جثه او را ماساژ دهید. برای مثال برای برخی کودکان 5 دقیقه ماساژ هم کافی است اما برای برخی دیگر می توانید تا 20 دقیقه هم ماساژ دهید.

برای اینکه متوجه شوید زمان هر ماساژ چقدر باید باشد می توانید شروع به ماساژ فرزندتان کنید. اگر کودک شما احساس آرامش داشت به ماساژ ادامه دهید اما اگر متوجه شدید که خوشش نمیاید می توانید ماساژ را به اتمام برسانید.

استفاده از روغن برای ماساژ کودکان

برای ماساژ دادن نوزاد شما باید از روغن استفاده کنید تا بتوانید به راحتی دستانتان را بر روی بدن او حرکت دهید بدون اینکه پوست او کش بیاید. ماساژ با روغن باعث می شود که فرزند شما آرامش بگیرد و در برابر شما مقاومت نکند.

بهترین روغن برای ماساژ کودک

استفاده از روغن های ماساژ، نظیر روغن زیتون، روغن آفتابگردان، روغن بادام شیرین و … می تواند بسیار مفید باشد و به دلیل خاصیت جذب بالایی که دارند سریع جذب پوست نوزاد می شوند. استفاده از این روغن ها خود می تواند خواص خوبی برای پوست کودک شما داشته باشد که از آن ها می توان به لطافت بیشتر اشاره کرد. در ضمن سعی کنید دمای اتاق را حدود 20 الی 30 درجه نگه دارید تا فضا برای ماساژ مناسب باشد.

توصیه می شود قبل از چرب کردن بدن کودک مقدار کمی از روغن را بر روی دست او تست کنید در صورتی که نشانه ای از حساسیت مشاهده نکردید به ماساژ ادامه دهید.

آموزش کامل ماساژ کودکان

برای شروع ماساژ کودک یا نوزادتان شما باید از انتهای بدن که شامل پاها می شود ماساژ را شروع کنید. ابتدا از کف پاها شروع کنید، دست خود را به روغن آغشته کنید و به آرامی شروع به نوازش و کشیدن دست بر روی بدن کنید و همینطور بالا تر بروید تا به باسن برسید. چند دقیقه ماساژ در این قسمت کافی است.

ماساژ پشت نوزاد

زمانی که مرحله ی قبل تمام شد نوبت به ماساژ پشت نوزاد می رسد. برای ماساژ بالاتنه حرکت دست هایتان باید از بالا به سمت پایین باشد بر خلاف ماساژ پایین تنه که حرکت دست ها از پایین به بالا بود. ماساژ را از سرشانه ها آغاز کنید بهتر است از هر دو دستتان برای ماساژ استفاده کنید تا نتیجه ی بهتری بگیرید.

ماساژ پشت نوزاد

ماساژ پشت نوزاد

پس از ماساژ شانه و کمر حالا انگشتانتان را به روغن آغشته کنید و دست های کودک را با انگشت بگیرید و به سمت انتهایی دست که شامل انگشتان و کف دست می شود حرکت دهید. چند مرتبه این کار را انجام دهید تا خون به خوبی در کل دست به جریان بیوفتد

ماساژ دست نوزاد

ماساژ دست نوزاد

ماساژ شکم نوزاد برای درمان یبوست

برای ماساژ شکم کودکان چند نکته را باید رعایت کنید که در بالا نیز به یکی دوتا از آن ها پرداختیم. ابتدا مطمن شوید که کودک به تازگی چیزی نخورده باشد و غذا را دفع کرده باشد ضمنا یادتان باشد که کودک گرسنه را نیز ماساژ ندهید. در هنگام ماساژ شکم، اگر متوجه شدید که فرزند شما مانع از انجام این کار می شود شکم وی را ماساژ ندهید.

ماساژ شکم

ماساژ شکم

ماساژ شکم برای درمان یبوست بسیار عالی است و شما می توانید با قرار دادن یک دست بر روی شکم بچه و حرکت دادن آرام آن در جهت عقربه های ساعت کمک کنید که عمل هضم غذا بهتر صورت بگیرد و مشکل یبوست فرزند شما برطرف شود.

ماساژ صورت کودک برای خواب

آموزش ماساژ صورت کودک

آموزش ماساژ صورت کودک

 

مرحله ی اخر ماساژ، ماساژ صورت است که برای آن باید از یک انگشت استفاده کنید. معمولا انشگت میانی برای این کار استفاده می شود. حرکاتتان باید به سمت خارج از صورت باشد (مثلا از مرکز پیشانی انگشتتان را به سمت بالا یا کناره ها حرکت دهید). ماساژ صورت باعث می شود که فرزند شما بتواند راحت تر بخوابد.

لطفا نظرات یا سوال هایتان را برای ما در بخش نظر سنجی ثبت کنید تا بتوانیم مقالاتی با کیفیت در شأن مخاطب فهیم ایرانی تهیه کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *