درمان سردرد با ماساژ

درمان سردرد با ماساژ به همراه ویدیو

درمان سردرد با ماساژ شیوه ای قدیمی اما کاربردی است که در دهه ی اخیر که اکثر مردم بجای استفاده از داروهای شیمیایی به روش های سنتی روی آورده اند می تواند بسیار مفید باشد. طبق بررسی های انجام شده حدود 10 میلیون ایرانی به بیماری سردرد مبتلا هستند و هر روز نیز این آمار در حال زیاد تر شدن است. اما درمان سردرد میگرنی و امثال آن با ماساژ هر روز در حال پیشرفت است و این موضوع جای شکر دارد.

اما علت سردرد از چیست؟ و چطور سردرد را درمان کنیم؟ خوب است بدانید مسائل مختلفی در به وجود آمدن سردرد دخیل هستند که از آن ها می توان به عوامل ارثی که منجر به سردرد های ارثی، عوامل محیطی، سبک زندگی و … اشاره کرد.

درمان سردرد با ماساژ

درمان سردرد با ماساژ

درمان سردرد با ماساژ

یکی از روش های بسیار موثر برای رفع سردرد ماساژ می باشد. تحقیقات نشان می دهد که حتی یک جلسه ماساژ 30 دقیقه ای می تواند سردرد شما را تسکین دهد. شاید برای شما هم سوال پیش آماده باشد که چرا اصلا سردرد به سراغ تان آمده است؟ برای از بین بردن سردرد شما باید ابتدا بدانید دردی که به آن دچار شده اید از کدام نوع است تا بتوانید با روش های موثر نظیر ماساژ به جنگ آن بروید.

انواع سردرد ها و علت آن ها

دسته ی اول : سردرد های تنشی

اکثر افرادی که به بیماری سردرد مبتلا هستند دارای سردرد تنشی اند، این مدل دارای درجه بندی است که از نوع خفیف و نرمال سردرد شروع می شود و در ادامه مدل های شدیدتر نیز شامل می شود. مدل های خفیف آن مشکل جدی ای برای شما به وجود نمی آورد و می توانید با اندکی مراعات و مراجعه به داروخانه ها نیز آن ها را برطرف کنید. سردرد های تنشی معمولا بازه ی زمانی ای بین 30 الی 60 دقیقه طول می کشند و از علائم آن ها می توان به سردرد سمت چپ سر و سردرد سمت راست سر اشاره کرد.

سردرد تنشی

سردرد تنشی

سردرد های تنشی به دلایل مختلفی شما را درگیر خود می کنند که از شایع ترین علل آن ها می توان به تنش های عضلانی، درد های استخوانی، فشار چشم و عدم تعادل اسکلت بدن اشاره کرد.

انواع سردرد تنشی

سردرد های تنشی به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند که شامل سردرد های تنشی، سردرد های اپیزودیک و سردرد های اپیزودیک مزمن می شوند.

سردرد های تنشی عادی

سردرد تنشی عادی، این مدل در ماه خیلی کم رخ می دهند و جزو دسته ی خفیف به شمار می روند. در بازه ی 30 روز، یک یا دو بار ممکن است آن ها را تجربه کنید.

سردرد های اپیزودیک

سردرد های اپیزودیک مقداری از سردرد های تنشی قوی تر هستند و در ماه چندین بار پا پیچ شما می شوند. البته شما در یک ماه بیشتر از 15 مرتبه دچار مدل اپیزودیک نمی شوید که جای شکرش باقی است، اما در کل این مدل می تواند اندکی شما را اذیت کند.

سردرد اپیزودیک

سردرد اپیزودیک

سردرد های اپیزودیک مزمن

سردرد اپیزودیک مزمن در ماه بیش از 15 مرتبه به سراغ شما می آید و آنقدر به شما فشار می آورد تا یا به دکتر مراجعه کنید یا در اینترنت به دنبال یک راه حال مفید و موثر برای درمان سردرد باشید.

سردرد اپیزودیک مزمن

سردرد اپیزودیک مزمن

دسته ی دوم : انواع سردرد های عروقی

سردرد عروقی چیست

سردرد عروقی نوعی دیگر از سردرد است که بیشتر مربوط به مسائل داخلی می شود. سردردهای عروقی معمولاً با احساس تپش در بدن همراه هستند و دردی شدید تر نسبت به سردرد تنشی دارند و ماندگاری آن ها نیز بیشتر است. طبق بررسی های انجام شده بازه ی سردرد های عروقی بین 3 الی 4 ساعت تا 3 روز به صورت متوالی است. متاسفانه علت دقیق این سردرد ها هنوز ناشناخته است اما افرادی که به این نوع از درد دچار هستند نشانه هایی نظیر تورم و انقباض رگهای خونی در آن ها دیده می شود.

انواع سردرد عروقی

سردرد های عروقی خود شامل چهار دسته ی کلی و معروف می شوند که از آن ها می توان به سردرد های اورا یا میگرن کلاسیک، میگرن بدون اورا، سردرد های خوشه ای و سردرد سینوسی اشاره کرد.

سردرد های میگرن اورا

این نوع سردردها که با نام “میگرن اورا یا میگرن کلاسیک” نیز شناخته می شوند بخش نسبتا بزرگی از سردرد های میگرنی را شامل می شوند. در این مدل شما قبل از درد در سرتان دچار علائمی نظیر تاری در دید، دیدن هاله های نورانی و چراغ های چشمک زن و علائمی نظیر این می شوید.

میگرن کلاسیک

میگرن اورا

سردرد اورا ممکن است علائمی نظیر توهم شنوایی همراه با بی حسی (در حالت بی حسی شما در بدنتان حس مور مور شدن یا سوزنی شدن دارید) ، مشکل گفتار یا ضعف عضلات را مشاهده کنید. میگرن اورا به طور معمول بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

از عواملی اصلی ابتلا به میگرن اورا می توان به استرس، چراغ های روشن، برخی غذاها و داروها یا خواب بیش از حد زیاد یا بسیار کم اشاره کرد.

سردرد میگرن بدون اورا

میگرن بدون اورا می تواند دردی شدید در یک طرف سر ایجاد کند و عواملی نظیر حساسیت به نور، حالت تهوع و یا استفراغ را نیز با خود به همراه داشته باشد. همچنین ممکن است این نوع میگرن می تواند مشکلاتی برای چشم و بینی شما به وجود بیاورد حتی امکان دارد قسمت کناری سر شخص دچار مشکل شود.

بر خلاف میگرن اورا در این مدل میگرن، علائمی نظیر هاله ی نور و بی حسی وجود ندارد. در این سردرد میگرنی، امکان دارد درد در هر جایی از بدن بین چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشد.

سردرد خوشه ای

سردرد های خوشه ای بیشتر در خانوم ها اتفاق می افتد، این نوع سردرد ها معمولا در شب هنگام به سراغ شخص می آیند و معمولا ابتدا خفیف هستند و سپس رفته رفته شدید تر می شوند.

سردرد های خوشه ای مدت نسبتا زیادی مهمان شما هستند و بازه ی زمانی ای بین 6 تا 12 هفته طول می کشد. در برخی موارد نیز گزارش شده است که این مدل سردرد ها در  فصول خاص مثل بهار و پاییز به سراغ اشخاص آماده است. اگر شما نیز سردرد داشتید و در چشم یا ناحیه اطراف آن مثل سر، گردن یا شانه هایتان احساس درد کردید و مدت زمانی که طول کشید با آمار های بالا مطابقت داشت احتمالا شما هم به این بیماری یعنی سردرد خوشه ای مبتلا شده اید.

از دیگر نشانه های این نوع سردرد می توان به قرمزی چشم ها، آسیب دیدگی پلک یا تورم صورت یا حتی تعریق بیش از حد در یک طرف صورت اشاره کرده. در  یک دوره از سردرد خوشه ای ، معمولاً هر روز آن را تجربه خواهید کرد، گاهی اوقات چندین بار در روز نیز رخ می دهد. سردرد خوشه ای در بازه ی زمانی ای بین 15 دقیقه الی 3 ساعت دست از سر شما بر نمی دارد و هر روز نیز در همان ساعت روز قبل تکرار می شود.

 سردرد سینوسی

سردرد سینوسی

سردرد سینوسی

سینوس ها فضاهایی پر از هوا در پیشانی، گونه ها و ناحیه بینی شما هستند. در صورت بروز مشکلاتی نظیر التهاب و واکنش های آلرژیک نظیر عفونت، تورم سینوس ها اتفاق می افتد که مانع از تخلیه ی اصولی و کامل مخاط می شود.

به گفته ی پزشکان این سردردها ناشی از وجود بیش از حد مایعات در ناحیه سینوس جمجمه است که منجر به ایجاد فشار می شود و این فشار ها منجر به سردرد می شوند.

علائم سردرد سیونسی

از علائمی که نشان دهنده ی سردرد سینوسی است می توان به درد در گونه ها، پیشانی یا بینی اشاره کرده. در برخی موارد نیز امکان دارد بیمار علائمی نظیر آبریزش بینی، صدای زنگ در گوش، تب و ورم صورت نیز داشته باشد.

تکنیک های درمان سردرد با ماساژ

به گفته ی پزشکان متخصص، در صورتی که مشکل و علت سردرد مشخص شود خیلی بهتر و راحت تر می توان سردرد را درمان کرد. برای مثال اگر شخصی در بدنش علائمی از آسیب دیدگی باشد ممکن است آن عامل دردش باشد، مانند آسیب مفاصل گردن و … . مهم است که برای رفع سردرد ابتدا منشاء درد شناسایی شود و سپس درد از ریشه و بنیان از بین ببرید.
تکنیک هایی که ماساژور ها اجرا می کنند با منشاء درد کاملا در ارتباط است و به تناسب مشکلی که شما دارید ماساژور سبک خاصی از ماساژ را انتخاب می کند.

تکنیک اول : درمان سردرد با ماساژ بافت عمیق

یکی از سبک های بسیار موثر و پرطرفدار ماساژ بافت عمیق است، ماساژور ها از ماساژ بافت عمیق بیشتر برای رفع گرفتگی های عضلانی و برطرف کردن آسیب عضلات استفاده می کنند. اما به دلیل اینکه ممکن است علت سردرد شما گرفتگی و درد در عضلات بدنتان باشد ماساژ بافت عمیق می تواند بسیار کاربردی باشد. ماساژ بافت های عمیق می تواند عضلات گره خورده را که ممکن است دلیل اصلی درد سردرد باشند را شل کند.

ماساژ بافت عمیق صورت

ماساژ بافت عمیق صورت

سبک ماساژ بافت عمیق ، با فشار های محکم و کششی با انگشتان در قسمت های عضلانی بدن همراه است. برای درمان سردرد با ماساژ بافت عمیق شما باید با انگشتان فشار های کنترل شده ای را به نواحی خاصی از سر و صورتتان وارد کنید. برای اینکه شما بهتر متوجه شوید که دقیقا چگونه باید ماساژ دهید برای شما ویدیو درمان سردرد با ماساژ را در پایان این مقاله قرار داده ایم

تکنیک دوم : ماساژ نقطه شروع

این سبک ماساژ نیز مانند ماساژ بافت عمیق، با تحت تاثیر قرار دادن نقطه ی ماشه یا تریگر پوینت و وارد کردن فشار مستقیم، عضلات آسیب دیده را آرام می کند. در برخی موارد میگرنی ممکن است در ناحیه فوقانی سر مانند اطراف چشم یا بالای چشم (زیر ابرو) رخ دهد، در این مواقع می توان با فشاری نزدیک به یک ثانیه مرحله ی درمان را شروع کنید.
مهم است که اطمینان داشته باشید که روی هر دو طرف سر کار کنید تا تمام عضله ها تحت درمان قرار گیرد.

تکنیک سوم : ماساژ انگشتان دست و پا

ماساژ دست و پا نقش بسیار موثری در افزایش جریان خون در بدن دارد و همین موضوع باعث می شود که شما حس آرامش بیشتری داشته باشید و علائم سردرد در شما کاهش یابد یا به طور کامل از بین برود. برای ماساژ دست کافی است که ابتدا کف دستتان را به صورت کامل با انگشتان دست دیگر فشار دهید و سپس به سراغ نوک انگشتان بروید و برای چند ثانیه آن ها را فشار دهید. برای ماساژ پا هم می توانید به همین ترتیب اقدام کنید.

ماساژ دست

ماساژ دست

فشار فاصله ی میان انگشت شصت و اشاره بسیار موثر است پیشنهاد می شود برای مدت یک دقیقه این کار را در هر دو دستتان انجام دهید.

ارزیابی سردرد بیماران

یکی از پزشکان متخصص در این زمینه می گوید که برای ارزیابی وضعیت بیمار 30 سؤال از آن ها می پرسد تا متوجه شود دقیقا مشکل آن ها چیست، برای مثال سوالاتی نظیر اینکه آیا گرفتگی یا مشکلی در سر و صورت آن وجود دارد. وی همچنین از آنها می پرسد که هنگامی که درد شروع می شود چه حالتی دارند و آیا می داند چه کارهایی باعث شدید تر یا آرام تر شدن درد می شود و در پایان اینکه آیا سابقه ی سردرد خانوادگی دارند یا خیر.

این سوال ها باعث می شود که نوع سردرد مشخص شود و مراحل درمان آن توسط پزشک یا ماساژ درمانگر آسان تر انجام شود.

تجزیه و تحلیل راه رفتن

تجزیه و تحلیل راه رفتن یا بررسی حرکت در بدن بیمار، یکی دیگر از روش های ارزیابی وضعیت شخص است تا بتوان متوجه شد کدام حالت و یا حرکات بدن باعث سردرد می شود.

توصیه های حیاتی برای درمان و عدم ابتلا به سردرد

ماساژ هفتگی

رزرو وقت ماساژ ، دریافت ماساژ هر چهار تا شش هفته یکبار برای تسکین تنش ماهیچه ها در بدن بسیار موثر است و شما را از شر انواع سردرد ها راحت می کند.

فعالیت های مورد علاقه ی تان را انجام دهد

از آنجایی که استرس می تواند سردرد را تشدید کند، پس برخی از ساعت های روز را به کار هایی که به شما آرامش می دهد اختصاص دهید. ورزش کردن، تغذیه ی سالم، مراقبه و …. می تواند از فعالیت هایی باشد که حال شما را خوب می کند و در نتیجه مانع از بیماری شود.

آب زیاد بنوشید

کم آبی بدن دلیل اصلی سردرد است !؟ به گفته متخصصان تغذیه ، نوشیدن روزانه آب کافی برای اطمینان از عملکرد مناسب مغز و میزان انرژی تقریبا 3.7 لیتر برای آقایان و 2.7 لیتر برای خانم ها بسیار حیاتی است.

ماساژ چشم ، بینی دهان و ….

ماساژ چشم ، بینی ، دهان و فك می تواند برای رفع بسیاری از انواع سردرد ها مفید باشد. با انجام توصیه های بالا شما می توانید پیش از شروع بیماری از بروز سردرد جلوگیری کنید.

اگر هنوز سوالی توی ذهنتونه که جوابش رو نگرفتید می تونید توی قسمت نظرات در پایین صفحه با ما در ارتباط باشید تا همکاران بیشتر راهنماییتون کنن

ویدیو آموزش ماساژ سردرد

دیدگاه‌ها (2)

  1. اشتراک ها: آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی | شیوه ی ماساژ کف پا |انواع تکنیک های ماساژ پا

  2. اشتراک ها: انواع سبک های ماساژ درمانی به همراه فواید | قیمت ماساژ درمانی در منزل و محل کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *